Kuchnia otwarta czy zamknięta na salon?


Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń domu. Od jej lokalizacji, formy i funkcjonalności zależy codzienny komfort domowników. Projektując ją należy wziąć pod uwagę położenie względem innych pomieszczeń w domu oraz odpowiedni układ najważniejszych elementów wyposażenia – lodówki, zlewu i kuchenki.
Ostatnimi czasy coraz częściej pojawiającym się dylematem jest wybór pomiędzy kuchnią zamkniętą a otwartą na salon. Decyzja ta ma ogromny wpływ na przyszły wygląd i funkcjonowanie domu, dlatego wybierając projekt Inwestor powinien być świadom wad i zalet obydwu rozwiązań.

kotwarta2.jpg
Projekt domu D131A


Kuchnia zamknięta na salon

Rozwiązanie zakładające oddzielenie kuchni od salonu jest zdecydowanie opcją bardziej tradycyjną. Praktycznej gospodyni domowej sprzed kilku dekad, spędzającej znaczną część dnia na przyrządzaniu posiłków, raczej trudno byłoby sobie wyobrazić, by często zagracona, brudna i wypełniona zapachami kuchnia łączyła się z czystym, reprezentacyjnym salonem. Mimo że wiele się zmieniło w mentalności ludzi i w wyglądzie ich domów na przestrzeni lat, argument wciąż pozostaje aktualny – zamknięcie kuchni pozwoli zapobiec rozprzestrzenianiu się po domu zapachów jedzenia i odgrodzić kuchenny nieład od innych wnętrz. Nie ma potrzeby sprzątania zaraz po przygotowania posiłku, ani obawy, że niespodziewani goście zobaczą niepozmywane naczynia w zlewie czy garnki na palnikach. Nie oznacza to jednak, że kuchnia zamknięta jest bezwzględnie lepszym rozwiązaniem. Zamykanie pomieszczeń, zwłaszcza w małych domach wiąże się z utratą wrażenia przestronności, w wyniku czego domownicy mogą odczuwać brak przestrzeni. Kolejną wadą kuchni zamkniętej jest odizolowanie osoby przygotowującej posiłek. Nie ma ona możliwości interakcji z domownikami czekającymi na przygotowywany posiłek w salonie. Z tych względów kuchnia zamknięta na salon powinna być rozwiązaniem rozpatrywanym raczej w przypadku dużych domów, takich jak projekt domu Kasjopea 5. Nie tracą one na przestronności, a kuchnia może być dużym pomieszczeniem zawierającym dodatkowo jadalnię i przestrzeń wypoczynkową, w której domownicy i goście mogą towarzyszyć osobie przygotowującej posiłek.

kotwarta4.jpg
Projekt domu Kasjopea 5


Kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta na salon jest rozwiązaniem bardziej nowoczesnym, cieszącym się powodzeniem ludzi młodych, pracujących, którzy nie spędzają w tygodniu wiele czasu na przygotowanie posiłków, gdyż często jedzą je na mieście czy w pracy. Taki tryb życia eliminuje potrzebę znacznej eksploatacji kuchni, a co za tym idzie potrzebę ciągłego przywracania w niej porządku. Kuchnia otwarta na salon sprzyja również spotkaniom z przyjaciółmi, polegającym na wspólnym przygotowaniu posiłków, które to stają się coraz bardziej popularną formą spędzania wspólnie wolnego czasu. Rozwiązanie jest ponadto szczególnie wskazane w niewielkich domach, takich jak projekt domu Czaruś, gdzie pozwala zachować wrażenie przestronności i integracji pomieszczeń. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej wentylacji w kuchni – tak by ograniczyć rozprzestrzenianie się zapachów oraz pary wodnej z cząsteczkami kurzu i tłuszczu w przestrzeni salonu. Niezależnie jednak od jakości wentylacji na pewno nie da się zapobiec całkowicie temu zjawisku. Kolejną niedogodnością, którą należy uwzględnić, są dźwięki okapu czy zmywarki, które będzie słychać w salonie. Ważnym jest również, by pamiętać, że wystrój kuchni, jej kolorystyka i aranżacja musi być podporządkowana wystrojowi salonu. Jednocześnie pomieszczenia powinny być w pewien sposób oddzielone od siebie wizualnie, chociażby poprzez barek z krzesłami barowymi, wsypę kuchenną, stół czy zmianę posadzki, np. z płytek na panele.

kotwarta3.jpg
Projekt domu Czaruś


kotwarta1.jpg
Projekt domu Czaruś

Decydując się na projekt domu należy zwrócić szczególną uwagę na aranżację kuchni. Jeśli chodzi o aspekt jej otwarcia, czy zamknięcia wiele osób ma stanowcze i ugruntowane zdanie, jeszcze przed wglądem w katalog projektów domów. Obydwa rozwiązania mają dużą liczbę zwolenników i przeciwników, w zależności od trybu życia członków rodziny, często również w zależności od wieku. Warto jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji poznać wady i zalety obydwu rozwiązań, by podjąć właściwą decyzję, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki domu. 

Pełna lista tagów

kuchnia zamknieta · projekt domu Czarus · kuchnia otwarta · kuchnia zamknieta na salon · kuchnia otwarta na salon
 • mister-wong icon
 • del.icio.us icon
 • digg icon
 • furl icon
 • netscape.icon
 • yahoo_myweb icon
 • stumbleupon icon
 • google icon
 • technorati icon
 • blinklist icon
 • newsvine icon
 • magnolia icon
 • reddit icon
 • windows icon
 • tailrank icon
 • blogmark icon
 • simpy iconWybrane tagi

Updated in the last 99 dni

No tags in the last 99 dni

Rynek budowlany