Co to jest projekt gotowy (typowy)?


Projekt gotowy, inaczej typowy, jest to projekt obiektu budowlanego (domu mieszkalnego, garażu, budynku gospodarczego, komercyjnego), którego dokumentacja  przeznaczona jest do wielokrotnego zastosowania. Kompletny projekt składa się z czterech branż: architektonicznej, konstrukcyjnej, instalacji wod-kan-gaz, c.o. oraz elektrycznej. W części opisowej znajduje się opis techniczny projektu. W przypadku projektu gotowego powinien znaleźć tu się również zakres obowiązków projektanta adaptującego oraz zakres, zmian dopuszczalnych w projekcie, bez naruszania praw autorskich (zgoda na wprowadzanie zmian).
W części rysunkowej zamieszczone są rzuty wszystkich kondygnacji, rzut dachu, przekroje przez budynek, rysunki elewacji oraz rysunki konstrukcyjne. W tej części znajdują się również projekty instalacji wewnętrznych.


Adaptacja projektu gotowego

Przystosowania projektu musi dokonać osoba posiadająca uprawnienia do sporządzania projektów zagospodarowania działki lub terenu (która zobowiązana jest sporządzić tę część projektu budowlanego), a także uprawnienia budowlane do projektowania w danym zakresie budownictwa. Jeśli jednak adaptacja projektu nie wiąże się ze zmianami w zakresie projektów instalacji, nie wydaje się, aby był konieczny udział projektantów posiadających uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej (wodnokanalizacyjna, elektryczna i centralne ogrzewanie).

Projekt indywidualny

Jest to dokumentacja projektowa sporządzona zgodnie z wytycznymi inwestora dotyczącymi zarówno koncepcji budynku jak i jego architektury oraz konstrukcji. Na jego opracowanie należy zdecydować się w przypadku, gdy nie uda nam się znaleźć gotowego projektu katalogowego, który spełniałby warunki zabudowy dla naszej działki lub był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli mamy działkę tzw. trudną - o nietypowym kształcie, ze spadkami terenu, mocno zadrzewioną - to zamówienie indywidualnego projektu może okazać się koniecznością.

W takim przypadku podstawową różnicą między projektem indywidualnym, a gotowym jest możliwość dopasowania projektu budynku do indywidualnych potrzeb posiadanej działki. Projekty gotowe często posiadają wytyczone parametry działki, na której mają powstać.

Zalety i wady projektu gotowego

Projekt typowy posiada wiele zalet, ale również nieuniknione są ewentualne niedogodności wynikające z takiego rozwiązania. Do zalet można zaliczyć niską cenę takiego projektu, a także krótki czas oczekiwania na dokumentację. I – najważniejsze - ilość gotowych projektów jest na tyle duża, że powinna dogodzić nawet najwybredniejszym gustom klientów.

Niedogodności wynikające z zastosowania gotowego projektu to głównie konieczność zaakceptowania rozwiązań w nim istniejących oraz wprowadzenie w nim zmian adaptacyjnych. Problemy te mogą opóźnić realizację inwestycji, ale obecnie biura projektowe radzą sobie bardzo sprawnie z ich rozwiązywaniem.

Rynek

Liczba pracowni projektowych oraz biur pośredniczących w zakupie gotowych projektów jest na rynku coraz większa. Sięga ona już co najmniej kilkudziesięciu punktów oferujących kilkanaście tysięcy gotowych projektów (np. na stronie www.kbprojekt.pl). Taka liczba ma oczywiście wpływ na ceny proponowanych ofert. Dzięki temu ceny projektów gotowych są bardzo przystępne.

Tendencje w popycie

Dużym popytem cieszą się projekty niedużych domów o powierzchni nieprzekraczającej 140 m2. Taka tendencja spowodowana jest tym, iż portfele wielu ludzi nie są zbytnio zasobne, a także fakt istnienia programu rządowej pomocy „rodzina na swoim”. W ramach tej pomocy oferowana jest dopłata do kredytów na zakup mieszkania lub domu.

Tendencje w projektowaniu i doborze instalacji

Na przestrzeni lat zmieniały się tendencje w budownictwie. W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie budownictwem drewnianym (np. projekty stylizowane na domy góralskie). Również różnorodność w doborze materiałów budowlany doprowadziła do zwiększenia zainteresowania materiałami o lepszej termoizolacyjności. Dawny pustak żużlobetonowy został wyparty przez lżejsze i bardziej praktyczne materiały typu silka, suporex, czy Ytong.

Zmieniły się także zasady projektowania wnętrz. Odchodzi się często od wydzielania podstawowych pomieszczeń na parterze, na rzecz zwiększania komfortu dla przyszłego użytkownika (np.: duży salon i kuchnia wraz z jadalnią).
W erze wzmożonej ochrony przyrody zastosowanie alternatywnych źródeł energii (ogrzewanie pomieszczeń lub wody) daje poczucie nowoczesności oraz dbałości o środowisko.
Wykorzystuje się, choć jeszcze sporadycznie, systemy wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej z odzyskiwaniem ciepła (rekuperatorem). Coraz bardziej popularne są kominki z płaszczem wodnym. 

Pełna lista tagów

adaptacja projektu gotowego · projekt gotowy czy indywidualny · projekt gotowy · projekt indywidualny · projekty gotowe · projekt domu
 • mister-wong icon
 • del.icio.us icon
 • digg icon
 • furl icon
 • netscape.icon
 • yahoo_myweb icon
 • stumbleupon icon
 • google icon
 • technorati icon
 • blinklist icon
 • newsvine icon
 • magnolia icon
 • reddit icon
 • windows icon
 • tailrank icon
 • blogmark icon
 • simpy iconWybrane tagi

Updated in the last 99 dni

No tags in the last 99 dni

Rynek budowlany