Domy modułowe
Szansą na tani, ciepły i energooszczędny dom dostępny dla „szarego zjadacza chleba” stają się tak zwane domy modułowe. Pomysł budowy takich domów przyszedł z północy, gdzie mieszkańcy tych obszarów ze względu na występujące tam surowe warunki atmosferyczne są zmuszeni zamieszkiwać obiekty przede wszystkim domy tanie w budowie oraz w dalszej eksploatacji.
Domy modułowe charakteryzują się głównie niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz tym, że dom taki powstaje w bardzo krótkim czasie: niektóre firmy budowlane specjalizujące się w tej technologii oferują budowę domu w czasie krótszym niż miesiąc, a jego przystosowanie do zamieszkania w czasie krótszym niż dwa tygodnie. Domy takie na ogół zbudowane są z drewna bardzo wysokiej jakości – odpornego na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne – oraz z wodoodpornych płyt.
Do izolacji domu służy głównie wełna mineralna ognioodporna, wodoodporna i paro-przepuszczalna. Dom mimo że jest bardzo ciepły nie zatrzymuje pary wodnej, a tym samym nie tworzy się wilgoć, dzięki zastosowaniu warstwowej konstrukcji ścian i dachu. W celu jeszcze większej przenikalności cieplnej bardzo często w technologii modułowej stosuje się również dodatkowe zewnętrzne ocieplenie styropianowe. Dzięki zastosowaniu takich materiałów koszty ogrzewania potrafią być niższe nawet o 75% w porównaniu do budynków standardowych o tej samej powierzchni wykonanych z betonu.
Pomimo zastosowania innych materiałów niż w standardowym budownictwie, domy modułowe wizualnie i funkcjonalnie nie różnią się specjalnie od tych tradycyjnych, na co dzień spotykanych budynków. Dodatkowo domy modułowe często posiadają „opcję” dodatkowej rozbudowy co jest ich niewątpliwym atutem. W Polsce domy w tej technologii nie są jeszcze powszechne, a stosuje się je głównie przy potrzebie zbudowania dużej ilości pomieszczeń w krótkim czasie, na przykład w przypadku klęski żywiołowej, tym samym najczęściej pełnią rolę domów tymczasowych czy socjalnych lub też obiektów dla pracowników.