Kuchnia otwarta czy zamknięta na salon?

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń domu. Od jej lokalizacji, formy i funkcjonalności zależy codzienny komfort domowników. Projektując ją należy wziąć pod uwagę położenie względem innych pomieszczeń w domu oraz odpowiedni układ najważniejszych elementów wyposażenia – lodówki, zlewu i kuchenki.
Ostatnimi czasy coraz częściej pojawiającym się dylematem jest wybór pomiędzy kuchnią zamkniętą a otwartą na salon. Decyzja ta ma ogromny wpływ na przyszły wygląd i funkcjonowanie domu, dlatego wybierając projekt Inwestor powinien być świadom wad i zalet obydwu rozwiązań.

Wpływ układu pomieszczeń w domu energooszczędnym

Planujecie budowę domu energooszczędnego? Przemyśleliście wszystkie jego wady i zalety? Decydując się na projekt domu energooszczędnego, szczególną uwagę należy zwrócić na układ pomieszczeń w nim zawarty. Dlaczego? Pewnie niewielu z Was zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ten element wpływa na nasze późniejsze użytkowanie domu.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że z każdej przestrzeni korzystamy o innej porze dnia, przez co zmienia się nasze zapotrzebowanie na np. energię słoneczną. Dlatego tak ważne jest dokładnie przemyślane usytuowanie każdego z pomieszczeń względem stron świata.


Dachówka czy blachodachówka

 kot.jpg

Co wybrać: dachówkę czy blachodachówkę?
Takie pytanie często stawiają sobie inwestorzy na początkowym etapie budowy. I jest to właściwy moment, bo dach ma nie tylko wygląd, ale i ciężar. Więźba dachowa przygotowana pod cięższe pokrycie, jakim jest dachówka, powinna mieć większe przekroje. W przypadku remontu dachu starego budynku, często wybór mamy ograniczony, właśnie ze względu na ciężar ciężkich pokryć. Do wyboru pozostają lżejsze pokrycia jak blacha czy gonty papowe.Alternatywą dla dachówki ceramicznej, jest tańsza zwykle dachówka cementowa.

Często u podłoża wyboru stoją oszczędności. Zakłada się, że dach pokryty dachówką będzie wyraźnie droższy i często są to uzasadnione założenia. Zdarza się jednak, że wybierając atrakcyjną blachę możemy zapłacić więcej niż za przeciętną dachówkę. Parę dni temu doświadczyłem tego osobiście, kiedy okazało się, że dach z blachodachówki Ruukki Finnera, która jednak wygląda“prawie jak dachówka”, kosztowałby nas więcej niż pokryty dachówką ceramiczną marki Tondach czy Kreaton.

Przy wycenie zobaczymy jeszcze różnice w cenie w zależności od stopnia skomplikowania dachu. Znaczący wpływ na ostateczną wycenę mają drogie elementy dodatkowe, jak gąsiory, kosze, dachówki skrajne, połówki itd. Niezależnie od tego, w przypadku skomplikowanego kształtu dachu, duże arkusze blachy muszą być przycinane, przez co położenie dachu nie tylko wymaga większej ilości pracy, ale są również większe straty materiałowe.

Wybierając pokrycie należy się kierować nie tylko ceną materiału, ale również robocizny dekarzy. Krycie blachą, jako mniej pracochłonne, przeważnie jest wyraźnie tańsze.

   

Wiązary dachowe zamiast tradycyjnej więźby

 wiazary_dachowe.jpg

Konstrukcje dachów wykonane z prefabrykowanych wiązarów zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Nic dziwnego, bo ich zalety są bezdyskusyjne, dzięki czemu rozwiązanie to cieszy się dużym powodzeniem w innych krajach.

Zalety wiązarów dachowych:
Do produkcji wiązarów dachowych wykorzystywane jest drewno najlepszej jakości, certyfikowane, suszone i strugane.
Specjalny system komputerowy dobiera przekroje i miejsca łączeń, dzięki czemu unikamy powszechnego niepotrzebnego przewymiarowania więźby. Dzięki temu zużycie drewna jest nawet o 30% niższe niż przy tradycyjnej więźbie dachowej.
Na etapie projektu więźby wiązarowej, łatwo można wprowadzić zmiany i od razu znamy ich efekty. Na poczekaniu dobierzemy przekroje elementów do planowanego obciążenia i strefy klimatycznej. Możemy próbować wygospodarować większą przestrzeń na strychu, znając koszty takiego rozwiązania.
Prefabrykowana więźba dachowa jest idealnie równa. Płytki kolczaste do łączenia elementów wiązarów wbijane są przez prasę o dużym nacisku, na specjalnych stołach. Dzięki temu uzyskujemy dokładność, której osiągnięcie jest niemożliwe na placu budowy.
Gotowe wiązary montowane są na placu budowy w ciągu 1-2 dni.
Ceny wiązarów dachowych często okazują się porównywalne z tradycyjnymi rozwiązaniami, jeśli weźmiemy pod uwagę koszt wykonania tradycyjnego stropu.
Dzięki kratownicom możemy stosować duże rozpiętości ścian zewnętrznych, bez dodatkowych ścian nośnych wewnątrz budynku. Rozpiętość kilkunastu metrów w tej technologii nie jest niczym niezwykłym, zdarzają się też dużo większe rozpiętości.

Wiązary dachowe polecane są szczególnie do prostych konstrukcji, w których jest wiele powtarzalnych elementów. Opłacalność wiązarów najlepiej widać przy dachach dwuspadowych. Dachy wykonywane w tej technologii należy bezapelacyjnie powierzyć fachowcom. W Polsce największą popularnością cieszą się systemy płytek kolczastych firmy Mitek i sieć współpracujących partnerów.

   

Wszystko unosi się w powietrzu

szklana-umywalka_2.jpg

Niektórzy ludzie marzą o słońcu, plaży i morzu - architekt wnętrz Harald Schnur marzył o unoszącej się w powietrzu umywalce. I spełnił swoje marzenie. Niemożliwe? A jednak! Trzeba tylko wiedzieć jak!

Firma balneo-design w południowych Niemczech całkowicie zaangażowała się w zaprojektowanie, zaplanowanie oraz dostawę kompletnego, jedynego w swoim rodzaju wyposażenia łazienki. Prezes firmy Harald Schnur - architekt, architekt wnętrz i designer – stara się zawsze uwzględniać w projektach życzenia Klientów, które poznaje podczas wyczerpujących rozmów.

Kubełkowa izolacja - folia wytłaczana firmy Den Braven

folia_kubelkowa.jpg

Odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed działaniem wody, jest bardzo istotne z punktu widzenia późniejszej eksploatacji domu. Jednak warstwa bitumiczna nałożona bezpośrednio na ścianę również potrzebuje ochrony, którą zapewnić może folia kubełkowa firmy Den Braven.

Choć ziemia wokoło naszego domu wydaje się nieruchoma, to jednak są to tylko pozory. W rzeczywistości grunt cały czas pracuje, nawet jeśli dla nas jest to całkowicie niewyczuwalne. Niestety, ruchy te mogą mieć niekorzystny wpływ na warstwę hydroizolacji bitumicznej chroniącą podstawy naszego domu przed wnikaniem wilgoci. Folia kubełkowa firmy Den Braven nie tylko wyeliminuje ten problem ale dodatkowo służyć będzie jako warstwa drenująco-wentylująca.

Ogrzewanie które nie ma sobie równych, czyli pompa ciepła w domu jednorodzinnym

pompa-ciepla_1.jpg

Wybór konkretnego systemu grzewczego pociąga za sobą konsekwencje na długie lata użytkowania i utrzymania domu. Współcześni inwestorzy są zdecydowanie bardziej świadomi możliwości jakie niesie postęp technologiczny. Dlatego też częściej niż jeszcze kilka lat temu decydują się na nowatorskie rozwiązania i często na większe nakłady finansowe w trakcie realizacji inwestycji, aby po zakończeniu budowy mieć pewność, że utrzymanie wymarzonego domu nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. Pompy ciepła nie mają na rynku systemów ogrzewania równego sobie przeciwnika pod względem wydajności, wygody i oszczędności, które generują. Ogrzewanie pompą ciepła jest tanie, komfortowe i łatwe w obsłudze.

Prefabrykowane domy keramzytowe coraz popularniejsze w Polsce

dom_z_keramzytu.jpg 

Doświadczenie pokazuje, że domy wykonane z keramzytu się nie tylko tańsze w budowie, ale także oszczędniejsze w eksploatacji niż domy wybudowane metodami tradycyjnymi. Wszystkie parametry tego wypalanego w wysokiej temperaturze, ekologicznego materiału, takie jak współczynnik przenikania ciepła lub jego dźwiękoszczelność są lepsze od parametrów cegły, betonu komórkowego lub drewna.

Keramzyt jest lekkim kruszywem wytwarzanym z gliny i wypalanym w temperaturze ponad 1200<font face="Symbol, serif"></font>C. W procesie produkcyjnym traci wszystkie szkodliwe składniki, przez co jest materiałem zdrowym i ekologicznym. Charakteryzują go doskonałe parametry izolacyjne, jest to także materiał idealnie dźwiękoszczelny, odporny na mróz oraz niepalny. Wykazuje dużą odporność na działanie gnilne i zagrzybienie. Dzięki tym właściwościom dom z keramzytu jest bezpieczny, wygodny oraz tani w użytkowaniu.


Ważne formalności po zakończeniu budowy domu

Przed przeprowadzką do nowego domu trzeba uzyskać pozwolenie na użytkowanie budynku. Warto tego dopilnować, gdyż w wypadku nie dopełnienia tej formalności możemy zostać ukarani grzywną sięgająca nawet 10 000 zł.
Przed złożeniem wniosku o pozwolenie na użytkowanie budynku w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, trzeba skompletować sporą liczbę dokumentów. Warto je gromadzić i archiwizować od samego początku budowy.

Dom na wodzie nie dla Polaka?

domy_na_wodzie.jpg

 

Domy na wodzie nie są niczym egzotycznym w wielu krajach Europy Zachodniej. Czy także w Polsce mają one szansę stać się alternatywą dla tradycyjnych domów bądź mieszkań? Co wiemy o pływających domach i czy jesteśmy otwarci na tak innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe? Raport na ten temat przynosi umiarkowanie optymistyczne prognozy.

Zdecydowana większość badanych osób z pojęciem domu na wodzie spotkała się już wcześniej (78%). Analiza skojarzeń pokazuje jednak, że warto uściślić: dom na wodzie to dom posadowiony na specjalnych pływakach i w razie potrzeby można go przetransportować. Mimo, że w takim domu miało okazję mieszkać jedynie 3% badanej populacji, 28% osób chciałoby spróbować tego stylu życia. Większość jednak albo nie jest tym zainteresowana (41%), albo nie ma wyrobionego zdania na ten temat (31%). Warto więc zadać sobie pytanie, jakie czynniki odstraszają respondentów od perspektywy przeprowadzki do domu na wodzie i czy argumenty te są słuszne.


Zamieszkać w lofcie

mieszkanie_w_lofcie.jpg 

Pomieszczenia dawnych fabryk, zakładów włókienniczych a nawet koszary wojskowe coraz częściej zaadaptowane zostają na luksusowe mieszkania. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie pomyślałby o tym, żeby tam zamieszkać. Dziś ceny tych swoistych apartamentów potrafią szokować, a chętnych na zamieszkanie w pozornie niedokończonych i pełnych niedoróbek wnętrzach nie brakuje.


Sprawdź jak ważne jest właściwe usytuowanie domu na działce

Jedną z najistotniejszych decyzji, którą trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy domu, jest właściwe usytuowanie budynku względem stron świata. Ważne jest takie zlokalizowanie strefy dziennej domu, aby jak najdłużej cieszyć się słońcem.

Najbardziej efektywne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej uzyskamy sytuując salon i jadalnię od południa lub zachodu. Dobrego doświetlenia nie wymagają natomiast takie pomieszczenia jak klatki schodowe, pomieszczenia gospodarcze, kuchnie, łazienki i garaże, więc mogą być zlokalizowane od strony północnej lub wschodniej radzi arch. Monika Lisowska-Łętocha z Biura Projektów ARCHON+. Dodatkowo zamontowanie dużych okien na nasłonecznionej elewacji pozwoli wykorzystać naturalną energię słoneczną do podniesienia komfortu cieplnego w budynku. Taka lokalizacja strefy dziennej domu pozwoli również na zwiększenie efektywności energetycznej domu – w konsekwencji będzie można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu - dodaje arch. Monika Lisowska – Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.

Aquaria Comfort - własny kąt w łazience

aquaria.jpg 

Linia popularnych, prostokątnych wanien akrylowych Excellent Aquaria wzbogaciła się o nowy model - wannę narożną asymetryczną Aquaria Comfort. Zapewni ona najwyższy komfort kąpieli nawet w małej łazience.

Aquaria Comfort wyróżnia się nowoczesnym wzornictwem. Uwagę zwraca także jej precyzyjnie wyprofilowane wnętrze, zapewniające wygodę podczas codziennej kąpieli. Podobnie jak wszystkie wanny Excellent - wykonana jest z litego akrylu i posiada 20-letnią gwarancję na trwałość barwy powłoki akrylowej. Wanna oferowana jest w wersji lewej i prawej, w dwóch rozmiarach: 150x95 cm – w cenie 779 zł netto oraz 160x100 cm – w cenie 819 zł netto. W komplecie znajdują się nóżki. Dodatkowo, dla zainteresowanych istnieje możliwość zamówienia obudowy a także wyposażenia wanny w system podwodnego oświetlenia RGB Power Led oraz system hydromasażu.


Domy energooszczędne budowane w technologii prefabrykatowej - sprawdź ich zalety!

z55.jpg 

Różnego rodzaju technologie prefabrykatowe od lat cenione i powszechnie stosowane w światowym budownictwie z każdym rokiem znajdują w Polsce coraz liczniejsze grono odbiorców. Szybkie w budowie, trwałe, wygodne i energooszczędne czyli, o zaletach domów budowanych w technologii prefabrykowanej opartej na szkielecie drewnianym. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na wybór tego rodzaju technologii podkreślają, że największą zaletą budowy z gotowych elementów jest dużo krótszy czas realizacji całej inwestycji.


Panel natryskowy Alfa Eco

panel.jpg
W sprzedaży jest już dostępny panel natryskowy Alfa Eco firmy Excellent. To propozycja dla osób poszukujących nowoczesnych rozwiązań prysznicowych w atrakcyjnej cenie.

Alfa Eco jest młodszym bratem znanego i docenianego panela Alfa - laureata tegorocznej edycji konkursu Łazienka – Wybór Roku. W odróżnieniu od poprzednika, w najnowszym modelu nie zastosowano baterii termostatycznej oraz wprowadzono niewielkie zmiany w wyglądzie. Alfa Eco wykonany jest ze stali szlachetnej, a jego oszczędna stylistyka sprawia, że będzie się dobrze prezentował w każdym wnętrzu. Panel może być montowany na ścianie lub w narożniku. W zestawie montażowym znajdują się również słuchawka, wąż o długości 150 cm oraz szklana półeczka.

Strona 1 / 8 (1 - 15 z 115 Ogółem) Następna strona Ostatnia strona
[ Kategorie  |  Archiwum ]Wybrane tagi

Updated in the last 99 dni

No tags in the last 99 dni

Rynek budowlany